Svoboda je v restauracích NEKOUŘIT!

Na tom, že jsem PRO zákaz kouření v restauracích asi není nic divného (možná tak mé příjmení:). Co mě ale štve, je být označován za levičáka. Nechápu, s jakou jistotou se oba tábory škatulkují měřítkem politickým. Kdo je proti kouření je řazen na stranu socialistů a ragulátorů. Naopak liberálové prý straní proti zákazům a podporují svobodu podnikání. Já jsem LIBERÁL a jsem PRO zákaz kouření – proč?

Už J.S. Mill prohlašoval, že „Svoboda jedince končí tam, kde začíná svoboda druhého.“ Pokud vyvíjím jakoukoliv aktivitu (kouření) a ta může jiného omezovat, narazil jsem přesně na hranici své svobody. Základní premisa není, proč bych se měl omezovat ve své zálibě pro ostatní, ale spíše co mi dává právo narušovat svým zlozvykem komfort ostatních? Kouření je nechtěný zásah do svobody, ne jeho zákaz!

Že restaurace není veřejný prostor? Je to prostor společenský, který láká návštěvníky bez rozdílu. Není to nic výsostně privátního, co by existovalo v nějakém vákuu. Právní řád mnohokrát prolamuje institut vlastnictví regulacemi ve prospěch ostatních, o to více při podnikatelské činnosti. Ad absurdum bychom mohli zrušit povinnost podniků mít záchody, a argumentovat „přece všichni se mohou dopředu rozhodnout, do jakého podniku jdou.“

Že si můžu vždy dopředu vybrat? Ne pokaždé to platí… Jsem pozván na narozeninovou párty do podniku, který neznám. Chci jít na jídlo s dětmi do jediné hospody na vesnici. Moje svoboda je omezena a štvě mě to! Schovejte si za šos své argumenty, že mám vždy možnost volby … nemám. A i omezení mé volby je pro mě limitující – já nejsem ten, kdo má trpět pro zlozvyky ostatních.

Mám brát ohled na lidi, co kouřit chtějí? Tolerance kouření je z podstaty nelogická, udržuje se jakýmsi historickým opodstatněním, patrně protože bylo kdysi kouřit módní. Čistě technicky jde o zdraví škodlivý smrad. Nechápu, proč nikdo nebojuje za právo chodit do hospody neumytý, smradlavý nebo tam prdět a říhat? Moje znechucení bude sice větší, ale alespoň to nebude zdraví škodlivé. Kouřit někomu pod nosem je pro mě dnes společensky stejně nepřijatelné.

Všechny hospody zkrachují? Nikde v Evropě kvůli toho hospody masivně nezavírali a pokud ano, určitě to nebylo jenom kvůli kouření. Z hlediska hospodářské soutěže V civilizované Evropě už jsme jedni z posledních a jestli si mohou zajít zakouřit před hospodu Irové nebo Portugalci, nechápu proč si nemůžou štamgasti i na nejzapadlejší vesnici jít zabafat ven.

Omezujeme kuřáky? Kouření škodí zdraví. Nikdo tady neobhajuje právo kuřáků si ho svobodně ničit. Stát by však měl zákazem chránit ostatní, kteří se nechtějí smradlavých orgií v restauracích účastnit. Až se budou v budoucnosti učit o této době, budou si ťukat na čelo, že jsme bydleli v azbestových panelácích a navzájem se trávili dehtem v zakouřených hospodách. Pojďme to zakázat, abychom nevstoupili do učebnic právě kvůli toleranci kouření.

autor je zakladatel serveru LUNCHTIME.cz 1559 x zobrazeno

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *