O VÍKENDU V TŘINCI VOLÍM

O víkendu jedu do Třince. Volit. Vím, že se to u nás stále příliš nenosí, ale stejně jako loni  půjdu se svým názorem ven. A podpořím stávající koalici na radnici. Ano, já věčný rebel, který ještě před rokem psal otevřený dopis ohledně nových webovek … dnes říkám – volte znovu a stejně. Osobnosti pro Třinec.

Nejdříve uvedu kontext – na počátku letošního roku jsem byl požádán paní starostkou o konzultace ke kampani a její realizaci zejména na sociálních sítích. Na několika schůzkách jsem byl a některé mé nápady se v kampani použily. Cítím se tak trochu součástí volebního teamu Osobností pro Třinec. I přesto chci představit pádné argumenty, ne oslavné ódy, proč je to nejlepší volba pro Třinec.

Proč je dobré dát téhle partě ještě jednu šanci?
1. Třinec vzkvétá
I největší kritkové musí uznat, že se v Třinci podařilo za poslední 4 roky hodně. Spolupráce s velkou fabrikou ve městě není samozřejmost (Kladno) a dobře pracující radnice také ne (Český Těšín). Důležité je, že kromě lidí, napojených na železárny, se daří i dalším v jiných oborech. Multimilionáři se rekrutovali z autodopravy, akcií, realitního byznysu nebo třeba  internetu. Přiznejme si to – Třinec a jeho lidé jsou bohatí. Zkuste se projet pár kilometrů od Prahy a porovnejte to s takovými Oldřichovicemi nebo Bystřicí, není to samozřejmost. I tomu pomohla v posledních letech radnice. Míra kriminality, nezaměstnanosti nebo průměrné platy to dokládají.

Screenshot 2014-10-09 12.32.59
2. Otevřené oči
Jak jsem se k Osobnostem vůbec dostal? Na začátku roku mi zavolal Vojta Dohnal s tím, že paní starostka by chtěla vědět, jak zatraktivnit Třinec pro mladé.

???

Dokážete si představit to překvapení, když se chce někdo, o kom si myslíte, že řeší průmyslovou zónu a obchvat, zeptat na váš názor? „Co udělat s Třincem, abyste se tady vraceli?” Představili jsme s Vojtou několik bodů – vyprávěli o nové ekonomice, startupech, coworkingu, Destiny, COMO3,  Fit Factory a dalších věcech – vše co může město udělat atraktivní pro návrat z velkoměsta. “Já udělala infrastrukturu, teď mi pomozte udělat fasádu.“

3. Opozice? fakt?
Chybí tady jiná varianta. Jak sleduji letošní kampaň, nepodařila se mi zdůraznit (přes všechno to slavnostní otevírání a akce na náměstích) naléhavost letošních voleb – pokud jsou lidi spokojení, nemají důvod jít volit. Ono je ale opravdu reálné, že od pondělí bude na třinecké radnici vládnout Úsvit a komunisté s účastí ČSSD. I pokud by Osobnosti volby vyhrály, jsou stále daleko k tomu řídit město dále – stávající koaliční partneři (ODS, TOP09) patrně ztratí (pokud je nepůjdete volit). Na druhé straně stojí extremistické strany, kandidátky důchodců nebo pokusy, které netuší, jak vůbec město funguje. A hlavní soupeř ČSSD je sice “rázně” proti hazardu, ale její zastupitelé v září navrhli vyhlášku, která jej fakticky povoluje.

4. Ten hlas rozhodne
Třinec je malé město a ve svém důsledku bude rozhodovat pár hlasů, na komunální úrovni má každá volba mnohem větší váhu. Volba politika není o tom, že si myslím, že má všechny dobré vlastnosti na světě.  Pro mě je to někdo, kdo by rozhodoval v 90% případů jako já, kdybych já měl všechny informace. Letos ale jiná varianta neexistuje a kandidátku namixuju hlavně z Osobností :).

Nepotřebuji referendum, ale chci mít na městě svého zástupce, který je zároveň dobrým manažerem a to paní Palkovská určitě je. Není to ale jenom o ní, i když to tak může vypadat. Zapojením lidí jako Vojta Dohnal, Honza Delong nebo Martin Vaňka ukazuje, že to není o upevňování svých pozic na radnici, ale i zapojení dalších nových lidí. Ač jsem z Třince, neznám ani polovinu kadidátů osobně, takže nečekejte další oslavné ódy. Z několika setkání úzkého teamu Osobností jsem ale poznal, že paní starostka se obklopila schopnými lidmi, kteří berou svou práci vážně a Třinec se posouvá správným směrem. I to, že je celé funkční období vidět, je správně – pokud by byl Třinec má firma, chci takového manažera v čele.  A propos já se chci do Třince jednou vrátit – a přijet do fungujícího města po dálnici až pod Javorový.2306 x zobrazeno

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *