nový web města Třinec – otevřený dopis

Vážení třinečtí radní,

oslovuji Vás hromadně tímto dopisem, jelikož jsem měl se s většinou z Vás tu čest se již setkat. Rád bych se vyjádřil k nově spuštěné verzi stránek www.trinecko.cz, jako člověk, který má v této oblasti internetových prezentací 10 letou praxi a určité výsledky za sebou.

Nebudu se vyjadřovat ke grafickému zpracování, jelikož to je vždy otázkou subjektivní, rád bych však upozornil, že je stávající podoba webových stránek je nadále v rozporu se zákonem č. 365/2000 Sb., o informačních systémech veřejné správy viz – http://www.pristupnost.cz/pristupnost-webu-statni-spravy/ Nejde o hrozbu pokuty dle tohoto zákona, ale více mi záleží na světlu, které to hází na Třinec.

Druhou věcí, ke které se musím vyjádřit je zachovaná naprosto nepochopitelná struktura stránek – pokud není běžný občan erudovaný v rozdělení kompetencí mezi samosprávu a státní správu, nemá šanci z názvu sekcí poznat, kde potřebnou informaci hledat. Dám příklad – kde byste hledali rozpočet města? V aktualitách? Je to v působnosti městského úřadu nebo samosprávy? A není to náhodou na úřední desce? Většina ostatních měst přešla na rozdělení sekcí dle typu návštěvníka, který mi připadá mnohem srozumitelnější (sekce pro OBČANA, PODNIKATELE, TURISTU apod.) Zmatečnost webu umocňuje nefungující vyhledávání (zkuste si na trinecko.cz vyhledat frázi „rozpočet města“). Stávající stránky neslouží návštěvníkům, diskriminují handicapované občany a dělají městu ostudu navenek.

Nevím, zda je stávající stav výsledkem nekompetentnosti pověřených lidí, nebo to má souvislost s tím, že výběrové řízení vyhrála bývalá společnost jednoho z radních, ale je velikou škodou, že má Třinec webovou prezentaci na takové úrovni o to více, že se loňský rok o něm tolik mluvilo (hokejisté, zpěváci, p. Staszko apod.) a zájem o informace o Třinci byl loni rekordní http://www.google.com/trends?q=t%C5%99inec&geo=cze&sa=N

Rád bych podotknul, že jsme v roce 2012 a věc, jako internetová prezentace dle je otázkou desetitisíců korun – v roce 2011 bylo na odbor informatiky vynaloženo v neinvestičních nákladech 5 200 000 Kč! Dle stavu webových stránek je jasné, že je někdo vymýšlí bez potřebných schopností od počátku, což je určitě pracné a náročné (a nákladné) – krátkou rešerší po ostatních webech podobných měst zjistíte, že se jako celek outsourcují u poskytovatelů těchto služeb – stránky jsou poté moderní a věřím, že může dojít k úsporám v řádu statisíců korun v rozpočtu města ročně. Doporučoval bych se v dalším hledání rozpočtových rezerv soustředit i na tuto oblast. Pokud mám použít přirovnání, tak město také neskládá svůj vozový park mechaniky od první součástky, ale auta kupuje u prodejců aut.

Můj e-mail může znít jako zhrzená reakce jednatele firmy, která se účastnila výběrového řízení, ale měl jsem potřebu Vás na tento problém upozornit. Jsem ochoten s dalšími kompetentními lidmi z Třince bezplatně poskytnout oboru informatiky poradenství v této oblasti, případně existují firmy, které provádějí audit stránek dle zákona č. 365/2000 Sb. či se na obecní weby přímo specializují.

Stávající stav, který je v rozporu se zákonem, vnímám jako urgentní, prosím o předání kompetentní osobě.

 3470 x zobrazeno

3 komentáře: „nový web města Třinec – otevřený dopis“

  1. Dobrý den,krásně napsáno, sám jsem něco podobného sepisoval, a když jsem hledal nějaké podrobnosti, dostal jsem se k Vašemu blogu. Vidím, že katastrofální stav webu Třince (který na něj vynaložil neskutečné peníze) zaráží více lidí. Jaká byla reakce?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *