Gates i Zuckerberg nedostudovali – má to být vzorem?

V poslední době se v prostředí startupů (začínajících malých firem) setkávám s jevem, kdy mladý podnikatel (nebo vývojář, grafik) zahodí svá studia na VŠ, protože má našlápnuto na svůj velký globální startup. Udělal to Bill Gates, Mark Zuckerberg, tak proč by se měl školou zatěžovat on?  Nemyslím si, že je to dobrý nápad. A neříkám to jenom proto, že jako šedý vlk internetového podnikání jsem vysokou dokončit stihl. 

Mohl bych rozepsat spoustu důvodů, co univerzita s jistotou přinese. Poznáte spoustu přátel (ze kterých se za deset let stanou vysoce postavení lidé), dostanete se lehce do zahraničí. Každopádně získáte lepší přehled, slovní zásobu, naučíte se lépe pracovat s textem – jak při čtení, tak psaní. 

Pro mladého člověka vidím jeden zásadní důvod, proč studovat, a tím je konfrontace s autoritami. Bát se zkoušek, stíhat termíny seminárních prací a soustavně se připravovat v nějakém oboru je zkušenost nenahraditelná. Toto poznání přichází postupně časem. Nemyslím si, že je dobré hned po střední škole pracovat námezdně a naskočit do vlastního podnikání. Vědomosti a znalosti se odjakživa předávaly pod vedením starších, protože nedílnou součástí jsou i hodnoty. 

Rezignace na vysokou školu souvisí také s ambicemi a vytrvalostí. Pokud jsem položil VŠ a funguji dále, proč bych nepoložil při prvních problémech i můj projekt? Útěk nic neřeší, počítá se charakter a výdrž. Ruku na srdce, kromě mediků neznám žádný vysokoškolský obor, který by nešel udělat trochou učení v přestávkách jednoho nekončícího večírku, jakým studium na vysoké škole je. Existují také opravné termíny, výjimky a reparáty. Nechat se vyhodit je prostě umění. Školu dokončit potom není otázkou intelektu, ale spíše vůle. Známosti ze studií se poté stanou navždy vaší první a skvělou sítí, ve které budete vyhledávat pomoc nebo spolupracovníky.

Pokud máte talent, firmu rozjedete i za tři roky a budete o to lepší a zkušenější. A hlavně, hezký projekt se dá vyzkoušet nezávazně i během studií, nehledě na osvobození od sociálního a zdravotního pojištění. Jestli se teď vrhnete pouze do tvrdého byznysu, těžko si za pět let vzpomenete, že by bylo fajn něco dostudovat. O to více oceňuji snahu inkubátoru, který zve zkušené mentory a jehož se s mým projektem účastním.

Představte si třicet let od této chvíle. Jste ohromně úspěšní podnikatelé. Je to ale vše? Třeba budete chtít ovlivňovat svět kolem sebe více, účastnit se věcí veřejných, sdílet svůj pohled na svět. Co když budete chtít kandidovat na prezidenta? Ostatní se budou snažit nalézt vaše slabé stránky. S titulem, kontakty a nadhledem budete muset o to méně ostatním cokoliv dokazovat. Kromě znalostí ve mně vysoká škola zanechala určité postoje, ideje a naučila mě úctě a respektu. To vše tady dnes možná trochu chybí. Pokud se právě teď rozhodujete, zda se školou pokračovat nebo jí nechat, berte tenhle krátký text jako důrazný hlas pro.

 

článek vyšel dne 3.9.2012 v Hospodářských novinách 1973 x zobrazeno

1 komentář: „Gates i Zuckerberg nedostudovali – má to být vzorem?“

  1. kdosi kdysi řekl, že vysoká čas ti umožní jedno- "koupit si čas", který ti umožní nad věcma přemýšlet. Osobně nebere v potaz autor to, že ne každý si může a mohl VŠ studovat. Osobně si nemyslím, že jedna z hlavních výhod je konfrontace s autoritami, nestíhání termínů a být vyveden z míry ze zkoušek. Tento typ stresu nikoho v podnikání nikam nedožene a s relným životem to nemá co společného. Ba co víc, znám plno lidí, kteří "ztratili" 5let života právě oním stresem, kdy tamhle prudila španělštinářka a tamhle zase zamindrákovaný doktorand ze statistiky. Podle mě je české školství na pokraji čehokoliv v zahraničí uznatelného. Pokud VŠ tak v západní Evropě, potažmo USA, kde ti študáci vyjdou s něčím použitelným v hlavě. Drtivá většina zkoušek na drtivé většině škol se učí jenom proto abyste ste mohli veškeré informace za 5dní zapomenout, protože Váš čekají další tři termíny na které je potřeba nadrtit 1000stránek skript. Srry ale takhle to v ČR chodí, až na výjimky.Tedy typ stresu, který Vás někam reálně posune, tak jsou takové ty libovky jako kontrola z finančáku či sociálky, upomínky s hrozbou exekuce z VZP(když se náhodou měsíc zapomenete), čekání na proplacení faktur třeba 80dní, žrát měsíc třeba jen chleba a rajčata, protože není na pronájem kanclu, dělat 100h týdně třeba 4 roky v kuse atd. Tedy reálný svět nemá s VŠ absokurvalutně nic společného. Ano vědomosti sou fajn, kontakty k nezaplacení, ale za tohle ještě nikdy nikomu žádný zákazník nezaplatil;)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *