DATAHACKATON v Node5 – proč bylo dobré tam být?

Přes víkend jsme se s projektem DATY projektem zúčastnili DATAHACKATONU, který organizoval spolu s GoodData Petr Ocásek (Click2stream) a zde je několik postřehů začerstva.

Původně bylo našim záměrem přijít v počtu 2 programátoři + já s tím, že se koukneme, jestli by se nám nějaká technologie nehodila, kluci se měli zapojit do nějakého teamu dle uvážení  a něco si vyzkoušet. Několik hodin před začátkem jsem zjistil, že nás Petr napsal jako team 🙂 takže jsme měli chvíli na to, vymyslet nějak zajímavý problém k řešení a zkusit na to nalákat hackery do teamu.

Náš víkendový úkol

Zalovil jsem ve své roadmapě vývoje DATY a rozhodl jsem, že pitchnu do éteru problematiku zobrazování vlastnických struktur společností. Tedy – jak zobrazit co nejlépe a nejpřesněji majetkovou strukturu firmy nebo osoby? Vizualizace vztahů je dnes dost nepřehledná a dobrý nástroj by mohli využívat i novináři. Problém se skládal z otázek

– co je vlastně majetkový vztah / co ovládací?

– přes co se vykonává vliv? (dozorčí rady, představenstva)

– jak vykreslit velká konsorcia firem?

– jak zobrazit vztahy hierarchicky?

– jak to dostat z databáze relevantní údaje?

apod.

Nápad moc lidí ze 40 nezaujal 🙂 Team obohatil  jediný člověk, David Bartoň (SocialBakers), ale jeho přínos byl velký – postaral se knihovnu (GraphViz), kterou jsme to dokázali zobrazovat v HTML. Protože se zároveň s DATY od pondělí stěhujeme na Václavské náměstí 3:), nemohli jsme tomu dát nonstop hackování a spíše jsme si v poklidném tempu programovali v sobotu – a v neděli už jsme jenom generovali data. Stihli jsme to tak tak a stejně se nestihlo vše, co se chtělo.

1623716_202093813333711_143519329_n
Čtu si časopis, kluci řeší. zdroj: FB Petra Šimečka

Řešení a problémy

První problém bylo definovat, co je vlastně firmu vlastnit – u s.r.o. je to jednoduché, tam je majetkový podíl, v případě a.s. se ale často linky ztrácely. Tady jsme pracovali s doměnkou, že pokud osoba, která je v představenstvu společnosti má podíly v jiných firmáchdali jsme ho na roveň vlastníka (profi management nemá podíly ve firmách). Potřebujeme ale větší vzorek na validaci a věřím, že se najde ještě více doměnek.

Další problém bylo, že se nám struktury dostávaly horizontálně moc doširoka i na subjekty, které s původně dotazovaným neměly příliš souvislostí – níže viz dotaz na firmu LUNCHTIME.cz s.r.o., která se přes X osob dostala až na nesouvisející firmy (na druhou stranu zajímavý výstup do problematiky  souvisejících firem/osob do budoucna)outfile-lunchtime

V další fázi pro mě ideální zobrazení např. firmy Credo Ventures, které je pro mě ihned srozumitelné.

Image 2014-03-03 at 12.50.51 dop.

 

 

A dotaz na pány z Mitonu, vygenerovalo už hezkou pyramidu.

Image 2014-03-03 at 1.37.25 dop.

 

Mimochodem za výsledky a přesnost dat zatím neručím, databázi nemáme zatím up-to-date a výše slouží pouze jako příklady, není to validováno, že to tak opravdu je.

Výsledek

Když jsem jel v neděli kolem oběda do NODE5, bál jsme se, co budeme prezentovat jako výsledek. Forma zobrazení připravena byla, ale data z db pořád nikde. Nakonec jsme něco málo odprezentovali a zaujali tak, že jsme dostali v hlasování 2. nejvyšší počet hlasů.

Když se ohlídnu za tím, co jsme vlastně udělali, tak je to daleko od dolování, zpracovávání či vizualizace dat (= téma hackatonu), ani o samotném programování se moc mluvit nedalo. Vše co se podařilo bylo ověření zajímavosti možnosti takto firmy generovat.

výsledky

další střípky (a proč to stálo za to)

– 2 lidi vyjádřili zájem nám pomoct a pracovat pro nás časem (mimochodem hledáme!)

– potkal jsme se a poznal Pavla a Petra z Kebooly, nabídli nám pomoc, pokud bychom potřebovali (moc díky)

– seznámil jsem se s Honzou Sedlákem, IT novinářem, tvůrcem Connected

– reálně jsme viděli, co umí GoodData ve správných rukou

Co se nepodařilo?

optimalizovat dotaz do databáze tak, abychom to mohli generovat pro každou firmu

– zkusit si pomoct jinými nástroji pro získání výsledku

– vytvořit samostatný nástroj, kterým bychom si to mohli inforgrafiky generovat

Trošku jsem se účasti bál, přece jenom my neřešíme big data a akcent hackatonu bylo zpracování a vizualizace big dat (pro hodně teamů to bylo prostě o tom, si vyzkoušet  GoodData), navíc jsem viděl v účastnících kluky z IMPER (Leady.cz, Monitora.cz apod.), kteří jsou s firemními databázemi v mnoha ohledech míle před námi. Ale nakonec převládl velice pozitivní pocit – z akce, networkingu i atmosféry. Jsme rádi, že jsme se s teamem akce zúčastnili, děkuji za pozvání a těšíme se příště.3277 x zobrazeno

1 komentář: „DATAHACKATON v Node5 – proč bylo dobré tam být?“

  1. „neřešíme big data a akcent hackatonu bylo zpracování a vizualizace big dat“
    neboj – big data neměl na hackathonu nikdo a afaik to ani nebylo úmyslem (přinejmenším v informacích o hackathonu od Petra se „big data“ ani nevyskytuje) 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *