10 must-have programů zdarma pro práci na Macu

Alfred

lepší náhrada rychlého spouštění programů a hledání souborů než nativní Spotlight, který mi časem začíná hodně zpomalovat … kliknete na alt+space a začínáte psát jméno aplikace nebo souboru.

Typinator

Appka, která dokáže při psaní nahradit zkratku textem. Používám pro věty a texty, které často vepisuju …tzn. místo „s pozdravy Adam Kurzok“ napíšu jenom „spx“ a do textu se vloží můj komplet popis s kontaktními údaji…mám takto uloženo .. rodné číslo, IČO, adresu apod. V práci lze využít i na nejčastější odpovědi (např. návod jak nastavit heslo apod.)

Evernote

virutální sešit a zápisník, který se neustále synchronizuje on-line a je dostupný z webu nebo mobilu, pokud nejsem u počítače. Píšu si v něm nápady, pozámky a seznamy. Vhodný také pro GTD.

 

TinyGrab 

Pokud potřebujete často dělat screenshoty a šířit je dál, jako já, tento prográmek to ulehčí. Oproti nativní app ihned obrázek uploadne na server a vloží vám automaticky do schránky adresu, kterou už jenom vložíte do e-mailu nebo jinam..náhledová stránka nemá na rozdíl od jiných programů reklamy, ale příjemné pozadí.

 

Dropbox

Složka na počítači, která ukládá soubory automaticky do cloudu. V podstatě si tam dávám už veškeré důležité soubory a dokumenty, abych o ně nikdy nepřišel. Opět přístupno jak přes web tak přes mobil. 

Opera

Uvádím možná z nostalgie a proto, že ji používám i jako e-mail klienta, proč ale používám Operu?

– rychlé zobrazení stránek
– pohodlná práce s okny (pořadí, otevírání v pozadí, zavírání, zamykání)
– gesta (navigace, zavírání stránek pohybem myši)
– klávesové zkratky v e-mailu (odpovědět (R), přeposlat (F) apod.)
– rychlé zobrazení konverzací a e-mailů od jednoho kontaktu

V poslední době se však zlepšuje Chrome a určitě by šel hodně vytunit dodatky i Firefox. 

F.lux

Přizpůsobuje odstín a tóny obrazovky dennímu a nočnímu času, aby to bylo přirozenější pro lidské oči…Zatím jsem nepozoroval nějaký rozdíl, ale budu tomu věřit 🙂

JumpCut

Jednoduše kopíruje a uchovává veškerý obsah schránky (cliboardu, tzn. vše co zkopírujete CTRL+C) a umožní vložit znovu předchozí texty, místo CRTL+V akorát kliknete CRTL+SHIFT+V a vyberete, co chcete vložit. 

 

RescueTime

Webová služba, která sleduje používanost jednotlivých programů a stránek a jednou týdně pošle e-mail, jak efektivně jste u počítače trávili čas … má vlastní stupnici užitečnosti prográmků a stránek, ale dá se tam ladit vlastní 🙂 Premium verze umí zakázat používání žroutů času (FB, Tw), pokud se chcete na něco soustředit.

 

Adium

Messenger pro IM – používám pouze pro Gtalk, ICQ již nevedu … umí i Facebook, ale kdo to chce?

 

 

 

 

 

 

 

 1553 x zobrazeno

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *