10 důvodů, proč je důležité mít tech co-foundera

Trvalo mi to 10 let, ale konečně na to přicházím. Technologická stránka projektu je to nejdůležitější, co má každá rostoucí firma. Kolem sebe vidím spoustu startupů skupiny ajťáků, kterým to sice trvá, ale urvou to z garáže jen tím, že programují a neustále iterují tech stránku svého softwarového produktu. Už méně úspěchů vidím u těch, co umí salesovat a raisovat, ale samotný software je spíše průměrný.

Já ty „úspěšné“ projekty nedělal dobře – Lunchtime i Pizzatime byly z hlediska aplikace průšvih. Začali jsme to dělat v Javě, kterou se 3 studenti začali učit spolu se startem projektu. Až druhá generace kluků to stabilizovala a posouvala – všichni tři dnes dělají šéfy vývojů ve velkých firmách. A oba projekty jsem prodával, protože jsem se bál migrace na novou aplikaci a stávající byla neudržitelná. A propos v DámeJídlo to stihli přehodit za měsíc.

I v EXPANDO mi to nějakou dobu trvalo si to uvědomit. Po něšťastné ztrátě CTO jsem loni vzal poslední peníze a s Topmonks jsme kompletně změnili technologii na Node.js. Stávající team se neuvěřitelně chytl a od ledna jedeme každý týden nové featury – máme plugin na Shoptet, chystáme další 2 marketplaces a na Vánoce už budeme prodávat klientům za dražší ceny, než za které by prodávali sami. A jsme v zisku.

Každý měsíc přineseme českým prodejcům ze zahraničí cca 25 000 000 Kč

Ale i přes dílčí úspěchy cítím, že tempo stačí na ČR, ale neděláme dalšího jednorožce. Poprvé si uvědomuju, jak mým projektům chyběl a chybí TECH LEAD. Proč?

1, tech lead dokáže oponovat zakladatelům, kteří si moc ulítnou ve své vizi

2, tech lead dokáže vyčíslit, kolik bude daná feature stát – nejenom cena vývoje, ale i údržby

3, tech lead dokáže zaměřit pozornost vývoje na jednu věc a drží ji tam, dokud nepřináší užitek

4, tech lead řekne, kdy NEMÁ smysl programovat a radši to nakliká přes Zapier

5, tech lead udělá ze zadání na měsíc zadání na 2 dny, který splní 80% původního účelu

6, tech lead změří reálnou business value každé funkce a pokud to nic nevydělá, omlátí to zadavateli o hlavu

7, tech lead ví, že se nikdy neopraví všechny bugy a seběvědomě ignoruje ty méněcenné

8, tech lead nadchne team do technologie, která 3x zrychlí aplikaci a ještě ušetří 80% nákladů

9, tech lead se nebojí riskovat a ví, že i 50% funkčnost někdy stačí pro ověření hypotézy

10, tech lead dokáže předvídat co (ne)udělá za rok Amazon nebo Shopify

Myslím, že jsme postavili EXPANDO APP jako unikátní tool, který dnes synchronizuje více než 3 mil. produktů do 5 zemí (každou hodinu). Dnes je to ale spíše vytuněná Felicie. Skvěle slouží +100 klientům je pohodlná a doveze nás, kam potřebujem. Zatím ale musím schovat mé slajdy z investorských prezentací, kde slibuji úspěchy na okruhu Le Mans (rozuměj globální ecommerce). Na to nejdříve potřebujeme formuli a ta se musí postavit, nejde koupit.

Zavedl jsem opční program, kdy 10% firmy jde dle opracovaného času na klíčové lidi ve firmě. Sám trávím večery na Techloop a oslovuju anonymní profily a připadám si jako zoufalec na seznamce s nadějí, že se neco chytí. Pokud byste o někom takovém věděli, ať se mi ozve 😄713 x zobrazeno

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *